44.9k views
0 votes
The critical resolved shear stress for a metal is 36 MPa. Determine the maximum possible yield strength (in MPa) for a single crystal of this metal that is pulled in tension.

User Kraal
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

72 MPa

Step-by-step explanation:

Critical resolved shear stress = 36 MPa

calculate the maximum possible yield strength for a single crystal of the metal

first we have to express the critical resolved shear stress as

бy = 2т
_(critical)

given that the minimum stress needed to introduce yielding curve will occur at Ψ = λ = 45

where : бy = yielding stress

t
_(critical) = 36MPa

therefore the maximum possible yield strength

= (2) * (36)

= 72 MPa

User Mascarpone
by
8.2k points