Answer:
72 MPa
Step-by-step explanation:
Critical resolved shear stress = 36 MPa
calculate the maximum possible yield strength for a single crystal of the metal
first we have to express the critical resolved shear stress as
бy = 2т

given that the minimum stress needed to introduce yielding curve will occur at Ψ = λ = 45
where : бy = yielding stress
t
= 36MPa
therefore the maximum possible yield strength
= (2) * (36)
= 72 MPa