146k views
4 votes
Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2.5 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per yard?

$10/yard
$6/yard
$7.50/yard

2 Answers

0 votes
$6/yard
I solved by dividing the total cost by the amount of yards of fabric.
User Tula
by
8.2k points
1 vote

Answer:$6/Yard

Explanation:

You make it into an algebraic expression, 2.5x=15.

Then, you divide both sides by 2.5

2.5x=15, 2.5x/2.5 =x, 15/2.5=6.

x=6.

x represents the amount of dollars per yard.

User Codingbiz
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories