146k views
4 votes
Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2.5 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per yard?

$10/yard
$6/yard
$7.50/yard

2 Answers

0 votes
$6/yard
I solved by dividing the total cost by the amount of yards of fabric.
User Tula
by
6.4k points
1 vote

Answer:$6/Yard

Explanation:

You make it into an algebraic expression, 2.5x=15.

Then, you divide both sides by 2.5

2.5x=15, 2.5x/2.5 =x, 15/2.5=6.

x=6.

x represents the amount of dollars per yard.

User Codingbiz
by
5.6k points