118k views
23 votes
Mark purchased a 12-pack of soda for

$5.86. What is the unit rate per soda?
(Round to the nearest cent!)

User Wen Xu Li
by
8.1k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.49 per soda

Explanation:

The cost per soda is found by dividing the cost by the number of sodas.

__

$5.86/(12 sodas) = $0.48833.../soda ≈ $0.49/soda

The unit rate is $0.49 per soda.

User Barryku
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories