118k views
23 votes
Mark purchased a 12-pack of soda for

$5.86. What is the unit rate per soda?
(Round to the nearest cent!)

User Wen Xu Li
by
5.1k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.49 per soda

Explanation:

The cost per soda is found by dividing the cost by the number of sodas.

__

$5.86/(12 sodas) = $0.48833.../soda ≈ $0.49/soda

The unit rate is $0.49 per soda.

User Barryku
by
4.8k points