134k views
2 votes
Helllllpp pleaseeeeeee ​

Helllllpp pleaseeeeeee ​-example-1
User Lounges
by
4.3k points

2 Answers

7 votes
Its B
x = 1 loaf of bread
y = eggs

Dwayne buys a loaf of bread ( x ) and 6 eggs ( 6y ) for $4.45
x + 6y = 4.45

Sheila buys 1 loaf of bread ( x ) and and 1 dozen eggs ( 12y ) - dozen is 12 for $5.65
x + 12y = 5.65

B. x + 6y = 4.45
x + 12y = 5.65
User Zeeshan Ali
by
5.4k points
5 votes

9514 1404 393

Answer:

B. x +6y = 4.45; x +12y = 5.65

Explanation:

The problem statement defines the variables for you. Using x and y for the cost of a loaf and the cost of an egg, respectively, each purchase can be represented by an equation of the form ...

(number of loaves)x + (number of eggs)y = (amount spent)

The first purchase is described as

  • number of loaves = 1
  • number of eggs = 6
  • amount spent = 4.45
  • equation: x +6y = 4.45

The second purchase is of a dozen eggs, which is 12 eggs. The description of this purchase can be ...

  • number of loaves = 1
  • number of eggs = 12
  • amount spent = 5.65
  • equation: x +12y = 5.65

The situation can be represented by the equations shown in the attachment.

Helllllpp pleaseeeeeee ​-example-1
User Incognito
by
4.7k points