57.2k views
3 votes
A store sells 6 bottles of water for $2.88. Find the unit price

User Giulio
by
8.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:27 ://///

Explanation:

User Ezdookie
by
7.9k points
6 votes

Answer:

$.48 per bottle

Explanation:

The unit price is the total price divided by the number of items

2.88/6

$.48 per bottle

User Dan Caddigan
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories