57.2k views
3 votes
A store sells 6 bottles of water for $2.88. Find the unit price

User Giulio
by
5.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:27 ://///

Explanation:

User Ezdookie
by
5.3k points
6 votes

Answer:

$.48 per bottle

Explanation:

The unit price is the total price divided by the number of items

2.88/6

$.48 per bottle

User Dan Caddigan
by
4.6k points