menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Roshanay makes turkey sandwiches for a family reunion. He purchases 84 ounces of sliced turkey for $26.88. What is the unit cost per ounce for the turkey Roshanay purchases?
asked
Dec 11, 2021
103k
views
4
votes
Roshanay makes turkey sandwiches for a family reunion. He purchases 84 ounces of sliced turkey for $26.88. What is the unit cost per ounce for the turkey Roshanay purchases?
Mathematics
high-school
Edmon
asked
by
Edmon
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:3.13 rounded to nearest hundredths
Explanation:
Kai Hudalla
answered
Dec 15, 2021
by
Kai Hudalla
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 16, 2020
10.9k
views
Skylar makes turkey sandwiches for a family reunion he purchases 5 lbs. 4 oz. of sliced turkey for $26.88 what is the unit cost per ounce for turkey skylar purchased
Max Barrass
asked
Sep 16, 2020
by
Max Barrass
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
10.9k
views
asked
May 11, 2020
72.3k
views
Skylar makes turkey sandwiches for a family reunion. He purchases 5 pounds 4 ounces of sliced turkey for $26.88. What is the unit cost per ounce for the turkey Skylar purchases?
DiaWorD
asked
May 11, 2020
by
DiaWorD
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
72.3k
views
asked
Dec 17, 2020
97.6k
views
skyalr makes turkey sandwiches for a family. he purchases 5 pounds 4 ounces of sliced Turkey for $26.88.what is the unit cost per ounce for the turkey skylar purchases
Oberlies
asked
Dec 17, 2020
by
Oberlies
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
97.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org