70.8k views
5 votes
Tamia wants to order a candy online company is offering 2.5 pounds of chocolate for $40. what is the price per pound?​

User Machado
by
9.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$16 per pound.

Explanation:

User Kaletha
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories