83.8k views
3 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$2.99 for 19 lb
Helpppppp

User JeffD
by
5.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

.16

Explanation:

you divide 2.99 by 19 to get .15736 then you just round to the nearest hundredths place.

User Tblznbits
by
4.5k points