83.8k views
3 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$2.99 for 19 lb
Helpppppp

User JeffD
by
4.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

.16

Explanation:

you divide 2.99 by 19 to get .15736 then you just round to the nearest hundredths place.

User Tblznbits
by
4.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.