29.0k views
3 votes
a worker produced four components during an 8-hour shift in which he earned $96. What is his labor cost per unit?

1 Answer

0 votes

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

Labor cost per unit is the ratio of total labor expense for a period of time divided by the total number of units produced during that period of time. It is given by the formula:

Labor cost per unit = Total money earned during a specified period / number of components produced.

Hence using the formula above, the labor cost per unit of the worker is gotten to be:

Labor cost per unit = $96 / 4 components = $24

User Chris Livdahl
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories