29.0k views
3 votes
a worker produced four components during an 8-hour shift in which he earned $96. What is his labor cost per unit?

1 Answer

0 votes

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

Labor cost per unit is the ratio of total labor expense for a period of time divided by the total number of units produced during that period of time. It is given by the formula:

Labor cost per unit = Total money earned during a specified period / number of components produced.

Hence using the formula above, the labor cost per unit of the worker is gotten to be:

Labor cost per unit = $96 / 4 components = $24

User Chris Livdahl
by
5.2k points