Answer:
$24
Step-by-step explanation:
Labor cost per unit is the ratio of total labor expense for a period of time divided by the total number of units produced during that period of time. It is given by the formula:
Labor cost per unit = Total money earned during a specified period / number of components produced.
Hence using the formula above, the labor cost per unit of the worker is gotten to be:
Labor cost per unit = $96 / 4 components = $24