The answer will be 8 bags of popcorn and the total for the right side would be $52.50.
In order to do this, you need to find the unit rate. In order to find the unit rate, divide 11.25 and 3. The answer should be 3.75. Using this number, divide 30 by 3.75 to get 8. 8 will be the number of popcorn bags sold. Then all you have to do is multiple 14 by 3.75 to get $52.50.
Hope this helps!