218k views
5 votes
12. A dragster accelerates to a speed of 112 m/s over a distance of 398 m. Determine the acceleration

(assume uniform) of the dragster.

1 Answer

2 votes
It takes 7.1 seconds for this to happen (distance = 1/2 x 7.1 x 112). The acceleration = 112/7.1 = 15.8 m/s^2
User Sanjay Dwivedi
by
6.2k points