Answer:
Two slices cost $2.20, 10 slices cost $11, and half a slice costs $0.55
Explanation:
First, find the cost of one slice, by dividing 5.50 by 5
5.50/5
= 1.10
Then, multiply this by 2, 10, and 1/2, to find the cost of those numbers of slices.
1.10(2)
= 2.20
1.10(10)
= 11
1.10(1/2)
= 0.55
So, two slices cost $2.20, 10 slices cost $11, and half a slice costs $0.55