55.0k views
2 votes
If five slices of pizza cost $5.50, how much do two slices cost? Ten slices? Half a slice?

User MKS
by
4.5k points

2 Answers

7 votes

Answer:

Two slices cost $2.20, 10 slices cost $11, and half a slice costs $0.55

Explanation:

First, find the cost of one slice, by dividing 5.50 by 5

5.50/5

= 1.10

Then, multiply this by 2, 10, and 1/2, to find the cost of those numbers of slices.

1.10(2)

= 2.20

1.10(10)

= 11

1.10(1/2)

= 0.55

So, two slices cost $2.20, 10 slices cost $11, and half a slice costs $0.55

User Diogo T
by
4.7k points
5 votes

Answer:

see below

Explanation:

First find the unit rate

$5.50 / 5 slices = $1.10 per slice

2 slices

$1.10 *2 = $2.20

10 slices

$1.10 *10 = $11.00

1/2 slice

$1.10 *.5 = $0.55

User DashRantic
by
4.4k points