100.0k views
3 votes
You had $21 to spend on three pens .After buying them you had $12 how much did each pen cost

User Darlington
by
8.5k points

1 Answer

5 votes
I thinks it’s 3 because 21-12=9 so you spent 9 dollars 9/3=3
User Florine
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories