100.0k views
3 votes
You had $21 to spend on three pens .After buying them you had $12 how much did each pen cost

User Darlington
by
6.0k points

1 Answer

5 votes
I thinks it’s 3 because 21-12=9 so you spent 9 dollars 9/3=3
User Florine
by
6.2k points