210k views
1 vote
The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?

User Connel
by
4.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

the unit rate is 1.33$ per pound of apples

Explanation:

you can rewrite the word problem as

3x = 3.99.

now just divide both sides by 3.

3x / 3 = 3.99/3

x = 1.33

User Neely
by
5.1k points