22.8k views
4 votes
Ruth is buying potatoes. Which is the better buy: a 4-pound bag for $2.40 or a 10 pound $5.20? Explain a time when the wiser purchase may not be the better buy

User Majita
by
6.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The second option (10 for 5.20) and a time that the wiser purchase may not be a better buy is when they live alone. 10 potatoes is not a reasonable amount.

Explanation:

User Severiano
by
5.9k points