Answer:
v_r = 3.4 cm / s , v_t = 84.82 cm / s
Step-by-step explanation:
The speed of the insect has two components, one radial and the other tangential,
The radial component is the speed with which the insect moves with respect to the plate
v_r = 3.4 cm / s
The tangential component is given by
v = w r
Let's reduce the angular velocity to the SI system
w = 45 rpm (2π rad / 1 rev) (1 min / 60 s) = 4.712 rav / s
let's calculate
v = 4.712 18
v_t = 84.82 cm / s