Answer:
1 dozen pen = 13
so
Explanation:
i think 16/12 * 50 =66.66
for one pen = 66.66/100 I am not sure
Rs 2
12 pencils = Rs 16
50% profit on Rs 16 = 50/100 × 16 = 8
selling price = 16 + 8 = 24
cost of 1 pencil = 24/12 = Rs 2
5.7m questions
7.5m answers