226k views
4 votes
A shopkeeper bought 12pencil for rs16.how much he sell one pencil to gain 50percent​

2 Answers

4 votes

Answer:

1 dozen pen = 13

so

Explanation:

i think 16/12 * 50 =66.66

for one pen = 66.66/100 I am not sure

User Jaypabs
by
5.1k points
1 vote

Answer:

Rs 2

Explanation:

12 pencils = Rs 16

50% profit on Rs 16 = 50/100 × 16 = 8

selling price = 16 + 8 = 24

cost of 1 pencil = 24/12 = Rs 2

User Kentzo
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.