150k views
1 vote
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?

You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound-example-1

2 Answers

5 votes

Answer:

$0.90/pound (1st answer choice)

Explanation:

Find the unit rate as follows:

$4.50

----------------- = $0.90/pound (1st answer choice)

5 pounds

User Satsuki
by
6.6k points
2 votes

Answer:

$0.90 per pound. Hope this helped :)

Explanation:

I had this question trust me. Good luck!

User Karakuri
by
6.6k points