207k views
5 votes
what’s the empirical and molecular formula for a compound with 20.2% sodium, 37.6% sulfur, 42.2%oxygen and a molar mass of 682.8g/mol?

2 Answers

2 votes

Answer:

Empirical formula: Na3S4O9

Molecular formula: Na6S8O18

Step-by-step explanation:

1) To find the empirical formula, which is the simplest whole number ratio of each element that makes up this unknown compound, we first divide the portion of each element by it's respective atomic mass.

Na= 23g/mol, S= 32g/mol, O=16g/mol

Na = 20.2/23 = 0.878mol

S = 37.6/32 = 1.175mol

O = 42.2/16 = 2.638mol

Next, we divide each number of moles by the smallest value (0.878mol)

Na = 0.878/0.878 = 1

S = 1.175/0.878 = 1.34

O = 2.638/0.878 = 3.004

Next, we multiply each decimal fraction by 3 to make it whole no:

Na = 3

S= 4.02 ~ 4

O= 9.012 ~ 9

The simplest ratio between Na, S and O is 3:4:9 hence, the empirical formula is Na3S4O9

2) To get the molecular formula, we use the molecular weight of each element in the empirical ratio, and the overall molar mass of the compound i.e.

Molar mass of compound= 682.8g/mol

molecular weight of Na3S9O4 = (3 x 23g/mol) + (4 x 32 g/mol) + (9 x 16 g/mol)

= 69 + 128 + 144

= 341 g/mol

Hence, (Na3S4O9)n = 682.8g/mol

= (341)n = 682.8

n = 682.8/341

n = 2.002

n~ 2

Hence, molecular formula = (Na3S4O9)2

= Na6S8O18

User PRVS
by
4.9k points
7 votes

The empirical and molecular formula are Na₃S₄O₉ and Na₆S₈O₁₈

respectively.

The empirical formula can be gotten by dividing each element by it's

respective atomic mass.

Na= 23g/mol, S= 32g/mol, O=16g/mol

Na = 20.2/23 = 0.878mol

S = 37.6/32 = 1.175mol

O = 42.2/16 = 2.638mol

Then divide each number of moles by the smallest value which in this case is 0.878mol.

Na = 0.878/0.878 = 1

S = 1.175/0.878 = 1.34

O = 2.638/0.878 = 3.004

Next, we multiply each decimal fraction by 3 to make it whole no:

Na = 3

S= 4.02 ~ 4

O= 9.012 ~ 9

The simplest ratio between Na, S and O is 3:4:9 hence, the empirical formula is Na₃S₄O₉

The molecular formula is calculated by multiplying the molecular weight of each element with empirical ratio to get overall molar mass of the compound

Molar mass of compound is given as 682.8g/mol

Molecular weight of Na₃S₉O₄ = (3 x 23g/mol) + (4 x 32 g/mol) + (9 x 16 g/mol)

= 69 + 128 + 144

= 341 g/mol

Hence, (Na3S4O9)n = 682.8g/mol

= (341)n = 682.8

n = 682.8/341

n = 2.002

n~ 2

Hence, molecular formula = (Na₃S₄O₉)²

= Na₆S₈O₁₈

User Absence
by
4.8k points