97.6k views
1 vote
If you earn $48 in 4 hours. What is the unit rate per hour?​

User Fergoso
by
7.6k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$12

Explanation:

User Mikael Sundberg
by
8.0k points
5 votes
48/4 = 12. So $12 per hour
User Silkster
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories