192k views
3 votes
A store sells juice in different sizes. Determine which size is the best buy and the unit price.

8 oz $2.40
24 oz $6.48
64 oz $14.08



User Jenming
by
4.8k points

1 Answer

4 votes
64 oz $14.08, because you get more for a smaller price
User Jalani
by
5.1k points