21.5k views
1 vote
If a dozen eggs costs $2.50, how much does 1 egg cost?

User Aem
by
8.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

The cheapest eggs you'll find can cost as little as 59 cents.

Explanation:

Hope that helped :)

User Jeffrey Tang
by
7.9k points
4 votes
Roughly $0.80, just divide your price by the amount of objects you wish to split it among
User Jose Gulisano
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories