21.5k views
1 vote
If a dozen eggs costs $2.50, how much does 1 egg cost?

User Aem
by
5.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

The cheapest eggs you'll find can cost as little as 59 cents.

Explanation:

Hope that helped :)

User Jeffrey Tang
by
5.1k points
4 votes
Roughly $0.80, just divide your price by the amount of objects you wish to split it among
User Jose Gulisano
by
4.8k points