66.0k views
5 votes
If 35 liters of milk cost $28.00, what is the price per liter?

User Gosseti
by
4.3k points

2 Answers

2 votes
Answer: $0.80 a liter

Step by step explanation:
28/35
Which equals to
0.80
User Farhadamjady
by
5.2k points
1 vote
I think the answer is $0.80:)
User Alex Postushnoy
by
5.0k points