menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jane buys a bag of 15 tangerines for $2.85 find the unit price in dollars per tangerine if necessary round your answer to the nearest cent
asked
Nov 4, 2021
81.7k
views
2
votes
Jane buys a bag of 15 tangerines for $2.85 find the unit price in dollars per tangerine if necessary round your answer to the nearest cent
Mathematics
high-school
Peadar Coyle
asked
by
Peadar Coyle
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
19 cents
Explanation:
2.85/15 = .19
Inspiraller
answered
Nov 8, 2021
by
Inspiraller
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 2, 2024
143k
views
Debra buys a bag of 16 tangerines for $3.84. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Stas Makarov
asked
Sep 2, 2024
by
Stas Makarov
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
143k
views
asked
Jun 14, 2024
14.5k
views
Diane pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Aateeque
asked
Jun 14, 2024
by
Aateeque
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
14.5k
views
asked
Apr 3, 2018
28.5k
views
Rita pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Davidgyoung
asked
Apr 3, 2018
by
Davidgyoung
8.1k
points
Mathematics
college
2
answers
5
votes
28.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org