menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lynn goes to the supermarket and purchases 6 boxes of cookies for $11.04. Each box contains 8 cookies. What is the price per cookie?
asked
Mar 28, 2021
202k
views
1
vote
Lynn goes to the supermarket and purchases 6 boxes of cookies for $11.04. Each box contains 8 cookies. What is the price per cookie?
Mathematics
high-school
Gordon McCreight
asked
by
Gordon McCreight
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
Explanation:
6 x 8 = 48
11,04 x 6 = 66,24
66,24/48 = 1,38$
Jilber Urbina
answered
Apr 3, 2021
by
Jilber Urbina
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 26, 2024
70.5k
views
Lynn is cutting a roll of cookie dough into slices that are 3/8 of an inch thick. The entire roll of cookie dough is 10 1/2 inches long. How many slices of cookie dough will Lynn get from the roll? Group
Scenox
asked
Dec 26, 2024
by
Scenox
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
70.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity