202k views
1 vote
Lynn goes to the supermarket and purchases 6 boxes of cookies for $11.04. Each box contains 8 cookies. What is the price per cookie?

1 Answer

1 vote

Answer:

Explanation:

6 x 8 = 48

11,04 x 6 = 66,24

66,24/48 = 1,38$

User Jilber Urbina
by
5.8k points