5.8k views
4 votes
Which is the better deal: $1.99 for 24 ounces or $1.79 for 20 ounces?

User Tpolyak
by
8.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

1.99 for 24 ounces

Explanation:

User Hassan Raza
by
8.4k points
1 vote
the better deal is $1.99 for 24 ounces because $1.99 for 24 ounces is $0.08 (rounded to the nearest hundredth) and $1.79 for 20 ounces is $0.09 (rounded to the nearest hundredth).
User Whygee
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories