5.8k views
4 votes
Which is the better deal: $1.99 for 24 ounces or $1.79 for 20 ounces?

User Tpolyak
by
5.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

1.99 for 24 ounces

Explanation:

User Hassan Raza
by
5.6k points
1 vote
the better deal is $1.99 for 24 ounces because $1.99 for 24 ounces is $0.08 (rounded to the nearest hundredth) and $1.79 for 20 ounces is $0.09 (rounded to the nearest hundredth).
User Whygee
by
4.9k points