131k views
21 votes
What is the unit rate of the taffy per ounce?

What is the unit rate of the taffy per ounce?-example-1

2 Answers

8 votes
If you look closely the 2 is being divided by 5, divide 5 by each number and you will get the answers
2 5 10 12 15 20
$0.40. $1. $2.00. $2.40. $3. $4


Hope it helps!
User Deminetix
by
8.3k points
9 votes
.20 per ounce
Unit rate is same as slope - change in Y over change in X
Y 2.00- .40 = 1.60
X. 10 - 2 = 8

1.60/ 8 = .20 per ounce

You can double check your work, .20 x 20 oz = 4.00 as shown in last column
User Vandus
by
7.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories