menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate of the taffy per ounce?
asked
Jun 11, 2023
131k
views
21
votes
What is the unit rate of the taffy per ounce?
Mathematics
middle-school
Manoj Patel
asked
by
Manoj Patel
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
8
votes
If you look closely the 2 is being divided by 5, divide 5 by each number and you will get the answers
2 5 10 12 15 20
$0.40. $1. $2.00. $2.40. $3. $4
Hope it helps!
Deminetix
answered
Jun 13, 2023
by
Deminetix
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
9
votes
.20 per ounce
Unit rate is same as slope - change in Y over change in X
Y 2.00- .40 = 1.60
X. 10 - 2 = 8
1.60/ 8 = .20 per ounce
You can double check your work, .20 x 20 oz = 4.00 as shown in last column
Vandus
answered
Jun 18, 2023
by
Vandus
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 17, 2024
164k
views
A box has 12 candies. 6 are butterscotch, 3 are taffy, and 3 are peppermint (each candy falls into only one of these categories). Bob wants to select two candies to eat for dessert. The first candy will
Zsolt Safrany
asked
Jan 17, 2024
by
Zsolt Safrany
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
164k
views
asked
Jul 10, 2024
96.4k
views
A piece of taffy slams into and sticks to another identical piece of taffy that is at rest. The momentum of the two pieces stuck together after the collision is the same as it was before the collision,
Nandagopal T
asked
Jul 10, 2024
by
Nandagopal T
7.4k
points
Physics
high-school
1
answer
2
votes
96.4k
views
asked
Sep 21, 2024
143k
views
If a salt water taffy machine wraps 120 candies per hour, how many candies can it wrap in 90 minutes?
Sheo Narayan
asked
Sep 21, 2024
by
Sheo Narayan
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
143k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org