menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An 8-pack of frozen waffles costs $6.91. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
asked
Feb 9, 2021
139k
views
0
votes
An 8-pack of frozen waffles costs $6.91. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Mathematics
high-school
Ethyl Casin
asked
by
Ethyl Casin
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
86cents you just divide the price by the number of waffles to find it the u it stands for what is the price of one waffle
Ilana Hakim
answered
Feb 14, 2021
by
Ilana Hakim
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 9, 2024
37.0k
views
A 4-pack of frozen waffles costs $3.81. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Ajzeffer
asked
Jan 9, 2024
by
Ajzeffer
9.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
37.0k
views
asked
Nov 7, 2022
222k
views
a 4-pack of frozen waffles costs 2.67 what is the unit price rounded to nearest cent? make sure do in paper
Chenel
asked
Nov 7, 2022
by
Chenel
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
222k
views
asked
Jun 17, 2022
16.5k
views
A 4-pack of frozen waffles costs 2.67 what is the unit price rounded to nearest cent?
Artsiom Miklushou
asked
Jun 17, 2022
by
Artsiom Miklushou
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
16.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity