menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Tyler wants to buy some cherries at the farmer’s market. He has $10 and cherries cost $4 per pound. How many pounds of cherries could he buy? pounds
asked
Mar 23, 2023
182k
views
10
votes
Tyler wants to buy some cherries at the farmer’s market. He has $10 and cherries cost $4 per pound. How many pounds of cherries could he buy?
pounds
Mathematics
college
Ravi Khakhkhar
asked
by
Ravi Khakhkhar
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
2 and a half would be your answer.
Max Linke
answered
Mar 25, 2023
by
Max Linke
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
2-and-a-half pounds
10 / 4 = 2.5
Alexandr Larin
answered
Mar 28, 2023
by
Alexandr Larin
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 1, 2022
166k
views
Tyler pays $22.10 for 2.6 pounds of chocolate covered cherries. What is the price per pound of the chocolate covered cherries?
Ayon
asked
Apr 1, 2022
by
Ayon
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
166k
views
asked
Aug 19, 2023
42.4k
views
Pllllssss answer!! i only have a few more minutess!! (i'll give brainilest) tyler wants to buy some cherries at the farmer's market. he has $ 10 and cherries cost $4 per pound. 1. if c is the number of
BTagTiger
asked
Aug 19, 2023
by
BTagTiger
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
42.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org