190k views
3 votes
Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?

User Jpduro
by
5.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

0.502513 pounds per dollar

Explanation:

divide 1/2 pound and 1.99 by 1.99 to get the answer

User Jacqui Gurto
by
5.5k points
4 votes

Answer:

im not sure i wish i can help but goodluck

Explanation:

User Hassanation
by
5.6k points