menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pet store sells a 50-pound bag of kitty litter for $18. What is the price per pound of the kitty litter?
asked
Sep 4, 2021
14.5k
views
2
votes
A pet store sells a 50-pound bag of kitty litter for $18.
What is the price per pound of the kitty litter?
Mathematics
high-school
Czarek Tomczak
asked
by
Czarek Tomczak
4.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
$0.36 18/50=0.36 0.36 times 50=18
Robertwb
answered
Sep 5, 2021
by
Robertwb
4.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
$.36
Explanation:
$18 divided by 50lbs is $.36
Not Sure
answered
Sep 9, 2021
by
Not Sure
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org