menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pet store sells a 50-pound bag of kitty litter for $18. What is the price per pound of the kitty litter?
asked
Sep 4, 2021
14.6k
views
2
votes
A pet store sells a 50-pound bag of kitty litter for $18.
What is the price per pound of the kitty litter?
Mathematics
high-school
Czarek Tomczak
asked
by
Czarek Tomczak
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
$0.36 18/50=0.36 0.36 times 50=18
Robertwb
answered
Sep 5, 2021
by
Robertwb
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
$.36
Explanation:
$18 divided by 50lbs is $.36
Not Sure
answered
Sep 9, 2021
by
Not Sure
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 18, 2023
69.7k
views
A pet store sells a 50-pound bag of kitty litter for $18. What is the price per pound of kitty litter?
Sam Ccp
asked
May 18, 2023
by
Sam Ccp
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
69.7k
views
asked
Jan 24, 2024
230k
views
Provide a detailed outline of the steps involved in the inventory management process for Sam's Pet Hotel, considering its continuous review system and the purchase of kitty litter at $11.50 per bag. Utilize
Deepanshu Goyal
asked
Jan 24, 2024
by
Deepanshu Goyal
7.6k
points
Business
college
1
answer
0
votes
230k
views
asked
Oct 20, 2019
153k
views
Iris has never had a pet before, but today she took in a stray cat named Luna. For Iris, kitty litter is most likely what type of purchase?
ChD Computers
asked
Oct 20, 2019
by
ChD Computers
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
153k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org