131k views
1 vote
Determine if the rates are equivalent. Explain your reasoning.5 cans of soup for $3.75; 8 cans of soup for $6.00

2 Answers

2 votes

Answer:

The rates are equivalent

Explanation:

To find the unit cost you divide the price by the number of units

3.75÷5=0.75

6.00÷8=0.75

To determine whether or not the rates are equivalent, compare the unit costs

0.75=0.75

Therefore, the rates are equivalent

Hope this was helpful :)

User Lethargicpanda
by
5.8k points
5 votes

Answer:

They are equivalent

Explanation:

Since 3.75 divided by 5 is .75 that means that 6 divided by 8 would have to also be .75 which, if you divide it, it is.

User BryanJ
by
6.1k points