Answer:
The rates are equivalent
Explanation:
To find the unit cost you divide the price by the number of units
3.75÷5=0.75
6.00÷8=0.75
To determine whether or not the rates are equivalent, compare the unit costs
0.75=0.75
Therefore, the rates are equivalent
Hope this was helpful :)