menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If 2 pounds of halibut cost $16 what is the unit rate for 1 pound
asked
Dec 9, 2021
28.1k
views
1
vote
If 2 pounds of halibut cost $16 what is the unit rate for 1 pound
Mathematics
high-school
Consigliere
asked
by
Consigliere
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
so it should cost dollar of 8
Xbug
answered
Dec 15, 2021
by
Xbug
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 22, 2021
220k
views
If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
Shivang Agarwal
asked
Mar 22, 2021
by
Shivang Agarwal
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
220k
views
asked
Oct 7, 2021
45.2k
views
2 lbs. of halibut costs $16. what does it cost for 7 lbs. of halibut
Jabuj
asked
Oct 7, 2021
by
Jabuj
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
45.2k
views
asked
Nov 2, 2024
2.8k
views
What is Macadamia crusted halibut? a) A type of gemstone b) A seafood dish c) A famous painting d) A musical instrument
Pungoyal
asked
Nov 2, 2024
by
Pungoyal
8.4k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
2.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org