Answer:
113.33333333 km/hr
Step-by-step explanation:
The formula for Average Speed = Distance (Kilometers)/Time(hours)
Total Distance travelled = 70km +100km
= 170km
The Total time is takes to travel that distance = 1.2h + 0.30h + 1h
= 1.50hr
Average speed of the Motorcycle = 170km/1.5hr
= 113.33333333 km/hr