113k views
4 votes
Joe can paint 2 yards of fence for $48.60. What is the price per foot.

User SHaKie
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

the price per foot = $8,1

Explanation:

Note : 2 yards = 2 × 3 = 6 foot

Then

Joe can paint 6 foots of fence for $48.60

Then

Joe can paint 1 foot of fence for 48.60 ÷ 6 = $8,1

User Andy Aldo
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories