155k views
0 votes
Sandra pays $11 for 2.75 pounds of cheese. What is the cost per pound?

O $0.40
O $0.44
O $4.00
0 $4.40

2 Answers

5 votes

Answer:

Sandra pays $11 for 2.75 pounds of cheese. What is the cost per pound?

$4.00

User Fahad Shinwari
by
5.0k points
2 votes

Answer:$4.00

Explanation:

User Matteo Codogno
by
5.4k points