79.3k views
0 votes
What is the unit rate of $48 for 3 pairs of shoes?

User Kammaar
by
7.5k points

2 Answers

7 votes
16, to find the total of one pair of shoes you have to divide the amount of $ by the pairs of shoes
User Floum
by
8.8k points
4 votes

Answer:

$16

Explanation:

48÷3= $16 per pair of shoe

User Xmux
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories