120k views
2 votes
10 oranges cost $7.50. What is the unit rate?​

User Clarise
by
8.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

You need to do 7.5 divided by 10 becuse you need to find the cost per one

User Ceinmart
by
8.4k points
4 votes
The unit rate is 75¢. 7.50 divided by 10 (oranges) is the $0.75 or 75¢
User Jdgower
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories